CWEA Premiere West
Saturday, January 25, 2020 - Dorman High School - Roebuck, SC
FINAL SCHEDULE
Group Name Division Holding Warm-Up Area Leave Ready Perform
Dixie HS SN 8:04 AM 8:09 AM A 8:23 AM 8:23 AM 8:30 AM
Walhalla HS JV SN 8:11 AM 8:16 AM B 8:30 AM 8:30 AM 8:37 AM
Clinton HS SN 8:18 AM 8:23 AM A 8:37 AM 8:37 AM 8:44 AM
Westside HS JV SN 8:25 AM 8:30 AM B 8:44 AM 8:44 AM 8:51 AM
Broome HS SN 8:32 AM 8:37 AM A 8:51 AM 8:51 AM 8:58 AM
Riverside HS JV SN 8:39 AM 8:44 AM B 8:58 AM 8:58 AM 9:05 AM
Seneca HS SN 8:46 AM 8:51 AM A 9:05 AM 9:05 AM 9:12 AM
 
Class Break             9:19 AM
 
Byrnes Spin Club CADET 9:04 AM 9:09 AM B 9:23 AM 9:23 AM 9:30 AM
T.L. Hanna Cadets CADET 9:11 AM 9:16 AM A 9:30 AM 9:30 AM 9:37 AM
Mauldin Cadets CADET 9:18 AM 9:23 AM B 9:37 AM 9:37 AM 9:44 AM
Dorman Cadets CADET 9:25 AM 9:30 AM A 9:44 AM 9:44 AM 9:51 AM
Powdersville Cadets CADET 9:32 AM 9:37 AM B 9:51 AM 9:51 AM 9:58 AM
 
Class Break             10:05 AM
 
Southside HS SRA - Round 1 9:44 AM 9:49 AM A 10:03 AM 10:03 AM 10:10 AM
Socastee HS SRA - Round 1 9:51 AM 9:56 AM B 10:10 AM 10:10 AM 10:17 AM
Landrum HS SRA - Round 1 9:58 AM 10:03 AM A 10:17 AM 10:17 AM 10:24 AM
Franklin HS SRA - Round 1 10:05 AM 10:10 AM B 10:24 AM 10:24 AM 10:31 AM
Walhalla HS SRA - Round 1 10:12 AM 10:17 AM A 10:31 AM 10:31 AM 10:38 AM
Blue Ridge HS SRA - Round 1 10:19 AM 10:24 AM B 10:38 AM 10:38 AM 10:45 AM
Owen HS SRA - Round 1 10:26 AM 10:31 AM A 10:45 AM 10:45 AM 10:52 AM
Gaffney HS Spin Club SRA - Round 1 10:33 AM 10:38 AM B 10:52 AM 10:52 AM 10:59 AM
Westside HS SRA - Round 1 10:40 AM 10:45 AM A 10:59 AM 10:59 AM 11:06 AM
Dorman HS JV SRA - Round 1 10:47 AM 10:52 AM B 11:06 AM 11:06 AM 11:13 AM
J.L. Mann HS SRA - Round 1 10:54 AM 10:59 AM A 11:13 AM 11:13 AM 11:20 AM
 
Class Break             11:27 AM
 
Spartanburg HS SRA - Round 2 11:14 AM 11:19 AM B 11:33 AM 11:33 AM 11:40 AM
Travelers Rest HS SRA - Round 2 11:21 AM 11:26 AM A 11:40 AM 11:40 AM 11:47 AM
Tuscola HS JV SRA - Round 2 11:28 AM 11:33 AM B 11:47 AM 11:47 AM 11:54 AM
Belton-Honea Path HS SRA - Round 2 11:35 AM 11:40 AM A 11:54 AM 11:54 AM 12:01 PM
T.L. Hanna HS JV SRA - Round 2 11:42 AM 11:47 AM B 12:01 PM 12:01 PM 12:08 PM
Powdersville HS JV SRA - Round 2 11:49 AM 11:54 AM A 12:08 PM 12:08 PM 12:15 PM
Woodmont HS SRA - Round 2 11:56 AM 12:01 PM B 12:15 PM 12:15 PM 12:22 PM
River Bluff Spin Club SRA - Round 2 12:03 PM 12:08 PM A 12:22 PM 12:22 PM 12:29 PM
Enka HS SRA - Round 2 12:10 PM 12:15 PM B 12:29 PM 12:29 PM 12:36 PM
Pickens HS JV SRA - Round 2 12:17 PM 12:22 PM A 12:36 PM 12:36 PM 12:43 PM
Easley HS JV SRA - Round 2 12:24 PM 12:29 PM B 12:43 PM 12:43 PM 12:50 PM
 
Novice, Cadet & Regional A Awards             1:15 PM
 
Wade Hampton HS (Greenville) SAAA 1:16 PM 1:21 PM A 1:37 PM 1:37 PM 1:45 PM
Palmetto HS SAAA 1:24 PM 1:29 PM B 1:45 PM 1:45 PM 1:53 PM
North Buncombe HS Varsity SAAA 1:32 PM 1:37 PM A 1:53 PM 1:53 PM 2:01 PM
Mauldin HS JV SAAA 1:40 PM 1:45 PM B 2:01 PM 2:01 PM 2:09 PM
Riverside HS Varsity SAAA 1:48 PM 1:53 PM A 2:09 PM 2:09 PM 2:17 PM
T.L. Hanna HS SAAA 1:56 PM 2:01 PM B 2:17 PM 2:17 PM 2:25 PM
River Bluff HS JV SAAA 2:04 PM 2:09 PM A 2:25 PM 2:25 PM 2:33 PM
Pickens HS Varsity SAAA 2:12 PM 2:17 PM B 2:33 PM 2:33 PM 2:41 PM
 
Class Break             2:49 PM
 
Gaffney HS Varsity SAA 2:31 PM 2:36 PM A 2:52 PM 2:52 PM 3:00 PM
Tuscola HS Varsity SAA 2:39 PM 2:44 PM B 3:00 PM 3:00 PM 3:08 PM
Irmo HS Varsity SAA 2:47 PM 2:52 PM A 3:08 PM 3:08 PM 3:16 PM
Powdersville HS Varsity SAA 2:55 PM 3:00 PM B 3:16 PM 3:16 PM 3:24 PM
Daniel HS Varsity SA 3:07 PM 3:12 PM A 3:28 PM 3:28 PM 3:36 PM
Summerville HS A SA 3:15 PM 3:20 PM B 3:36 PM 3:36 PM 3:44 PM
Mauldin HS Varsity SA 3:23 PM 3:28 PM A 3:44 PM 3:44 PM 3:52 PM
Ashley Ridge HS SA 3:31 PM 3:36 PM B 3:52 PM 3:52 PM 4:00 PM
Byrnes HS A NA 3:43 PM 3:48 PM A 4:04 PM 4:04 PM 4:12 PM
Dorman HS Varsity NA 3:51 PM 3:56 PM B 4:12 PM 4:12 PM 4:20 PM
Easley HS Varsity NA 3:59 PM 4:04 PM A 4:20 PM 4:20 PM 4:28 PM
 
Class Break             4:36 PM
 
Crusader Independent IA 4:16 PM 4:21 PM B 4:37 PM 4:37 PM 4:45 PM
Adventure Independent IA 4:24 PM 4:29 PM A 4:45 PM 4:45 PM 4:53 PM
Incipient Independent IA 4:32 PM 4:37 PM B 4:53 PM 4:53 PM 5:01 PM
Palmetto Independent IA 4:40 PM 4:45 PM A 5:01 PM 5:01 PM 5:09 PM
Etude A IA 4:48 PM 4:53 PM B 5:09 PM 5:09 PM 5:17 PM
 
Class Break             5:25 PM
 
Byrnes HS SO 5:03 PM 5:08 PM A 5:26 PM 5:26 PM 5:35 PM
Marvin Ridge HS SO 5:12 PM 5:17 PM B 5:35 PM 5:35 PM 5:44 PM
Summerville HS SO 5:21 PM 5:26 PM A 5:44 PM 5:44 PM 5:53 PM
Metanoia Winter Guard IO 5:30 PM 5:35 PM B 5:53 PM 5:53 PM 6:02 PM
Etude IW 5:40 PM 5:45 PM A 6:05 PM 6:05 PM 6:15 PM
 
A, Open & World Awards             6:45 PM
 
 
Group Name Division Holding Warmup Area Leave Ready Perform
Wade Hampton HS Perc PSCA 6:43 PM 6:48 PM B 7:06 PM 7:06 PM 7:15 PM
North Buncombe High School PSCA 6:52 PM 6:57 PM A 7:15 PM 7:15 PM 7:24 PM
Dixie HS Perc PSN 7:03 PM 7:08 PM B 7:26 PM 7:26 PM 7:35 PM
Owen HS Perc PSN 7:12 PM 7:17 PM A 7:35 PM 7:35 PM 7:44 PM
Franklin HS Perc PSN 7:21 PM 7:26 PM B 7:44 PM 7:44 PM 7:53 PM
Riverside HS Perc PSN 7:30 PM 7:35 PM A 7:53 PM 7:53 PM 8:02 PM
 
Class Break             8:11 PM
 
T.L. Hanna HS Perc PSA 7:48 PM 7:53 PM B 8:11 PM 8:11 PM 8:20 PM
Mauldin HS Perc PSA 7:57 PM 8:02 PM A 8:20 PM 8:20 PM 8:29 PM
Powdersville HS Perc PSA 8:06 PM 8:11 PM B 8:29 PM 8:29 PM 8:38 PM
West-Oak HS Perc PSA 8:15 PM 8:20 PM A 8:38 PM 8:38 PM 8:47 PM
Woodmont HS Perc PSA 8:24 PM 8:29 PM B 8:47 PM 8:47 PM 8:56 PM
 
Class Break             9:05 PM
 
Dorman HS Perc PSA-Adv 8:43 PM 8:48 PM A 9:06 PM 9:06 PM 9:15 PM
Ninety Six HS Perc PSA-Adv 8:52 PM 8:57 PM B 9:15 PM 9:15 PM 9:24 PM
Palmetto Indoor Theatre PIA 9:03 PM 9:08 PM A 9:26 PM 9:26 PM 9:35 PM
 
Percussion Awards             10:00 PM
 
Schedules are subject to change prior to event. Please always consult the current version listed on the CWEA website for the most up to date version.
Generation Date: